Stavba kůže

Jak funguje proces zhnědnutí? Abychom mohli porozumět procesu zhnědnutí, musíme znát stavbu naší kůže. I když to zní překvapivě – kůže je největším orgánem těla. Je nejdůležitějším kontaktním místem člověka k jeho životnímu prostředí. Kůže nás chrání nejen před vnějšími vlivy, ale plní také četné funkce v látkové výměně. Epidermis se skládá ze čtyř vrstev: 1. Rohová pokožka se skládá z odumřelých buněk. 2. Ve vrstvě ostnitých a zrnitých buněk začínají mezibuněčná vlákna rohovatět. 3. Bazální vrstva. Zde se tvoří nepřetržitě nové buňky. 4. Pigmentové buňky (melanocyty) jsou v bazální vrstvě buněk.

 

Škára (corium)

Kompaktní vazivová tkáň je ve střední oblasti dermis a skládá se z elastinu (2%) a kolagenových vláken (98 %). Přímo pod epidermis jsou cévy, které transportují kyslík a produkty látkové výměny. Navíc má horní dermis četné nervy, jejichž prostřednictvím se vnímají podněty při dotyku, svědění, bolesti, teple a chladu.

 

Podkoží

Podkoží se skládá převážně z tukových buněk, které jsou obklopené volnou vazivovou tkání. Tato vrstva kůže slouží jako ochrana proti teplu a chladu, polštář a zásobárna živin.


Kontakt

Fitness KB

17. Listopadu 1074
Jičín
506 01


+420 733 315 099


Odkazy

www.vzp.cz

www.klubpevnehozdravi.cz

 


Návštěvy

TOPlist